2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revisionstjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för revisionstjänster. Anbud kan lämnas på nedan angivna delområden. Leverantör har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera delområden. Delområde 1: Revision av kommunala aktiebolagDelområde 2: Revision av stiftelser
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79210000 Redovisning och revision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Revision av aktiebolag
Beskrivning: Upphandlingen omfattar revision av aktiebolag som ingår i Västerås stads kommunkoncern. Leverantören ska utföra revision i enlighet med 9 kapitlet aktiebolagslagen och så ingående och omfattande som god revisionssed och gällande standards (ISA) kräver. Leverantören ska beakta de olika regelverk för redovisning som stadens bolag följer.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121523:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79212000 Revision, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79212100 Finansiell revision
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Revision av stiftelser
Beskrivning: Upphandlingen omfattar revision av staden förvaltade stiftelser där revisionen ska utföras i enlighet med tillämpliga lagar och regelverk god revisionssed.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121523:Lot:2