359139-2022 - ResultatSverige-Helsingborg: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Destruktion av sekretessavfall
Referensnummer: 7/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tjänsten destruktion av sekretessavfall. Anbudsgivaren ska ansvara för hämtning/tömning och ta med sig de fyllda kärlen och samtidigt ersätta dessa direkt med tomma kärl.
Upphandlande myndigheter är:
- Helsingborgs stad (212000-1157)
- Helsingborgshem AB (556048-0674)
- Nordvästra Skånes vatten och avlopp AB - NSVA (556765-3786)
- Räddningstjänsten Skåne Nordväst - RSNV (222000-3087)
Takvolym för avtalsperioden är nedan, takvolym ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Helsingborgs stad 6 000 000 kronor
NSVA - 50 000 kronor
RSNV - 200 000 kronor
Helsingborgshem AB - 600 000 kronor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen