359150-2022 - ResultatSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutvecklare / programmerare till SMHIs forskningsavdelning
Referensnummer: 2022/1056/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHIs team som leds av forskare och experter inom utveckling av klimatmodeller och hydrologiska modeller behöver förstärkning av en (1) programmerare. Teamets uppgift är bl. a att kvalitetssäkra produktionskedjor och vi behöver nu förstärkning inom kodning och hantering av kvalitetsövervakning av stora datormängder.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen