359182-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Brännö Rödsten
Referensnummer: 01742/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende detaljprojektering och framtagande av förfrågningsunderlag samt bygghandling för ombyggnad av hamnområde vid Brännö Rödsten, beläget på Brännö i Göteborg Stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets närmare omfattning framgår av AUC.1 i de administrativa föreskrifterna. Slutleverans av färdigställt förfrågningsunderlag ska ske senast 2024-06-04.