359226-2016 - ResultatSverige-Sundsvall: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsertteatern 2014.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sundsvall.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet avser om- och tillbyggnad av Konsertteatern i teaterkvarteren i Sundsvall.
Byggnaden är av Riksintresse vilket innebär att det finns ett kulturellt bevarandevärde. Under ombyggnaden kommer utförandet att granskas och godkännas av antikvarisk sakkunnig.
Arbetet avser att bygga en s.k. blackbox i bef. konsertteatern samt att renovera de övriga ytorna i kvarteret. Mot Kassören 7 byggs det till Sidoscensytor samt ett nytt restaurangkök.
Objektet är beläget i Sundsvalls centrum.
Adress: Köpmangatan 9,
Godsadress: N:a Järnvägsgatan 10.
Start: 12.1.2015.
Färdigställande: 31.1.2016.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 586 000 SEK
exkl. moms