359227-2016 - ResultatSverige-Sundsvall: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omb. vuxenutbildning, Navigator.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sundsvall.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet avser energisparåtgärder samt lokalanpassningar för vuxenutbildningen inom Sundsvalls kommun, FAVI. Byggnaden består av sutterängplan samt 2 våningsplan och en installationsvåning under sutterängvåningen. Total ombyggnadsyta ca 10 000 m².
Ombyggnaden kommer att ske i etapper enligt 13.8 Etappindelning.
Förfrågan är delvis förändrad från den tidigare avbrutna upphandlingen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 3 994 800 SEK
exkl. moms