359321-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll – Injustering av vätskeburna system
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInjustering av vätskeburna system
BeskrivningRenovering/injustering av vätskeburna system i sitt äldre fastighetsbestånd. Syftet med injusteringen är att minska ojämn värme samt minska energianvändningen med avtalad inomhustemperatur. Tecknat avtal kan även komma att omfatta projektledning, injustering, anknytande konsultarbeten så som: * injustering av primärvärmeventiler (KTM) * byten av primärvärmeventiler * utredningar av fel i vätskeburna system inom Familjebostäders fastighetsbestånd * VVS-arbeten beträffande av VVC-system.
Intern identifierareFB 2025/382
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 42131000 Kranar och ventiler, 42131110 Radiatorventiler för centralvärme, 42131130 Temperaturregulatorer, 42131143 Flödesstyrande ventiler
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareInjustering av vätskeburna system