359335-2022 - ResultatSverige-Västervik: Socialt arbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ungdomar som resurspersoner inom äldreomsorgen
Referensnummer: U-024-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktivering och sociala insatser utförda av ungdomar inom vård och omsorg.
Avtalet omfattar att leverera en tjänst där unga personer ska hjälpa till att aktivera boende på särskilda boenden i Västerviks kommun och därmed förhöja livskvaliteten samt öka den sociala samvaron.
Upphandlingen har även som mål att skapa en brygga mellan generationer och ge ungdomar en inblick i vård och omsorg och inspirera till att välja vårdsektorn som framtida yrkesval.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen