35941-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Ängelholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Support, underhåll samt uppgraderingar av kvalitetsledningssystem Stratsys
Referensnummer: KS 2022/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ängelholms kommun äger sedan tidigare en i tiden obegränsad nyttjanderätt till kvalitetsledningssystemet Stratsys.
Support, underhåll och uppgraderingar måste ske löpande för att systemet ska fungera för dess avsedda ändamål. Ängelholms kommun behöver därför ingå ett avtal rörande dessa åtgärder.
Äganderätten till den programvara som Stratsys baseras på tillkommer Stratsys AB. Underhåll, vidareutveckling och support av Stratsys kan endast tillhandahållas av Stratsys AB.
Då efterfrågade tjänster av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
Övrig information
I samband med annons om förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft, under vilken avtal inte kan tecknas. Avtalsspärren löper till 2022-01-27. Avtal kan tecknas först 2022-01-28.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen