359437-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Förmedling av läkare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinska experter - Akuta förgiftning
Referensnummer: 2.3.1-2023-043294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79625000 Förmedling av läkare
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalets syfte och mål
Avtalet handlar om att täcka bakjourerna i Giftinformationscentralens telefonrådgivning under överenskomna schemalagda perioder i syfte att upprätthålla en god arbetsmiljö för verksamhetens bakjourer och en långsiktig kompetensförsörjning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivare ska se till att all personal, som utför tjänst(er) eller annat arbete med anledning av avtalet, har erforderlig kunskap och erfarenhet för uppdragets genomförande. Anbudsgivaren ska kunna erbjuda 3–5 medicinska experter vilket sammanlagt ska motsvara 1 FTE (Full-time Equivalent).