Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DE15200 Mark och grundläggning Örtuglandet 1, Åkeslund, Bromma, Stockholm
Referensnummer: 18/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262210 Grundläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar rivnings-, mark- och grundläggningsarbeten för 6 st. punkthus med 4 respektive 6 våningar om totalt 96 hyreslägenheter.
I entreprenaden ingår rivning av befintliga byggnader och parkering samt schakt-, spont- och pålningsarbeten. Dessutom ingår betongarbeten för pålfundament, elgropar, pumpgropar, hissgropar, fribärande bottenplattor, socklar/konsoler, ramp samt källarväggar i garage.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45262211 Pålslagning, 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen