Officiellt namn: Sundsvalls kommun Postadress: Norrmalmsgatan 4 Ort: Sundsvall Postnummer: SE-851 85 Land: Sverige Att: Melinda Andersson E-post:melinda.andersson@sundsvall.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Sängar till äldreboenden och sjukhem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sundsvall.
Nuts-kodSE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtalet avser både löpande byten av sängar och investeringsköp i större volym till de nya boendena. Där ska även madrasser ingå i leveransen. Det kommer under avtalstiden att byggas 3 nya äldreboenden i Sundsvalls kommun. Det finns även behov av att löpande byta ut sängar som blivit gamla.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33192120 Sjukhussängar, 39143112 Madrasser
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 6 000 000 SEK
exkl. moms