2. Förfarande
Förfarande
Titel: TV-inspektion-,slamsugnings- och spoltjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för TV‑inspektion, slamsugning och spolning i Nodra AB:s anläggningar i Norrköpings kommun. Avtalet är uppdelat i tre anbudsområden (A; TV-inspektion, slamsugning och spolning, B; Ronderingsspolning och C; Transport av vattentankar), där leverantörer kan lämna anbud på en eller flera delar. För område A tecknas avtal med en eller två leverantörer enligt rangordning, medan områden B och C tilldelas en leverantör vardera. Ramavtalet omfattar både löpande avrop vid behov, schemalagda uppdrag samt akuta uppdrag.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90491000 Besiktning av avlopp
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde A: TV-inspektion-,slamsugnings- och spoltjänster
Beskrivning: Uppdraget omfattar TV‑inspektioner, spol- och slamsugningstjänster samt relaterade arbeten inom Norrköpings kommun, inklusive rondering, planerat och akut underhåll samt särskilda insatser vid pumpstationer, vattenverk och avloppsanläggningar. Arbetena ska utföras i enlighet med gällande lagar, föreskrifter och Beställarens krav.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132295:Lot:1
Huvudklassificering (cpv): 90400000 Avloppshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90470000 Rensning av avlopp, 90491000 Besiktning av avlopp, 90513600 Avlägsnande av slam
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde B: Ronderingsspolning
Beskrivning: Ronderspolning kan utföras både som planerat underhåll enligt Beställarens underhållsplan och som akuta insatser med kort inställelsetid. Leverantören ska ha fordon, utrustning och bemanning som möjliggör säkert och effektivt arbete inom hela Beställarens verksamhetsområde. Ledningarna ska spolas effektivt och driftsäkert för att säkerställa tillräckligt flöde fram till nästa insats, med anpassad utrustning efter behov och utan negativ påverkan på kunder (ibland krävs kontakt i förväg). Ronderingsspolning uppskattas till cirka 1 000 timmar per år men kan variera beroende på behov och förhållanden. Utöver spolning kan även slamsugning, fettskärning, spolning av bräddavlopp (ca 112 per år) samt tömning av brunnar vid behov förekomma.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132295:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 90470000 Rensning av avlopp
Ytterligare klassificering (cpv): 90470000 Rensning av avlopp, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde C: Utkörning och hantering av renvattentankar
Beskrivning: Leverantören ska hämta, transportera, fylla och ställa ut rentvattentankar och renvattensläp på av Beställaren angiven plats samt återställa dem efter avslutad vattenläcka i samråd med Beställaren. Uppdraget omfattar tankar i olika storlekar och inkluderar fyllning med dricksvatten vid Borgs vattenverk. Typ av tankar som används: · Renvattentank ca 700L ska Leverantören använda en lastbil med kran och varje transport ska rymma minst 4st tankar. · Renvattensläp 900 kg får inte lyftas med kranbil utan ska dras och transporteras med dragkroksbil. · 13 m³ tankar kräver lastbil med växelsläp. · Nödvattentankar 1 m³ (combo tankar) samordnas med Beställare och ska hämtas med kranbil. Lyfthjälpmedel till tankarna finns tillgänglig på Borgs vattenverk verk för Leverantören att hämta. Leverantören ansvarar för att lyfthjälpmedlen återlämnas hos Borgs vattenverk direkt efter transport.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132295:Lot:3
Huvudklassificering (cpv): 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster