Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av växter, krukor samt närliggande produkter
Referensnummer: Dnr 010829-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03451000 Växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande inköp av växter, krukor samt närliggande produkter till samtliga försäkringskassans kontor för avrop vid behov under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar, 03450000 Plantskoleprodukter, 39290000 Diverse inredning, 39298300 Blomvaser, 79931000 Inredningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Försäkringskassan köper in växter till samtliga Försäkringskassans kontor runt om i landet. Antal växter som köps in per år är beroende av om det kommer att ske renovering av befintliga kontor samt vid nyetableringar av helt nya kontor.
Volymen kan därför fluktuera mycket från år till år och är beroende av omstruktureringar inom myndigheten. Nyinköp av växter för komplettering och utbyte av gamla växter sker till samtliga befintliga kontor kontinuerligt över året. Under hösten 2018 sker en större nyetablering i Göteborg (område väst) och under våren 2019 blir en renovering av befintliga lokaler i Östersund (område norr) klar.
Anbudets giltighetstid
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud till och med . För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning i domstol och ovannämnda datum passeras, ska leverantören vara bunden av sitt anbud till och med det senare datum som infaller 30 dagar efter det att lagakraftvunnet avgörande av överprövningen föreligger.