359671-2019 - PlaneringSverige-HÄRNÖSAND: Stödtjänster på sjukhus
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Teleradiologiska tjänster
Referensnummer: 19RS6681
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85112000 Stödtjänster på sjukhus
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland Länsverksamhet Röntgen avser att upphandla Teleradiologiska tjänster för granskning av undersökningar från länets Röntgenkliniker.
Då denna typ av upphandling medför vissa svårigheter pga Offentlighet och Sekretesslagen (OSL) samt GDPR genomförs en RFI för att få information om leverantörernas lösningar gällande OSL och GDPR.
RFI:n besvaras genom att fylla i frågeformuläret och skicka in senast 2019-08-27.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85148000 Medicinsk analys, 85150000 Medicinsk bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen