359783-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Måltavlor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kategori 2 Plastfigurer - Våren 2018
Referensnummer: 16FMV368
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35210000 Måltavlor
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling av Ramavtal avseende Målmateriel, Kategori 2 - Plastmål för skarp strids- och skjutträning görs av Försvarets materielverk (FMV). Uppdragsgivare är Försvarsmakten (FM). Skarp strids- och skjutträning är en väsentlig del av FM:s träningskapacitet. Målfigurerna kommer att användas under både dag- och nattförhållanden, i alla slags förekommande väderförhållanden som är vanliga i Sverige, men även i andra områden där FM verkar. FM använder ett antal olika målfigurer för att genomföra skarp strids- och skjutträning. Målfigurerna används tillsammans med olika system. FMV har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen