359792-2022 - ResultatSverige-Kungälv: Fjärrvärmepanna
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny fjärrvärmeproduktion (pannanläggning) Kungälv Energi AB
Referensnummer: 21/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42515000 Fjärrvärmepanna
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungälv Energi AB planerar för ett nytt värmeverk på Munkegärdeverket. Upphandlingen avser en fullständig anläggningsleverans för fjärrvärmeproduktion innehållande en fastbränsleeldad hetvattenpanna med rökgaskondensering (P5) inklusive kringsystem och bränslehanteringssystem (bränslelager och tippficka), samt en oljepanna (P6) inklusive cistern.
P5 ska ha en fjärrvärmeproduktion på ca 14 MW och eldas med fuktiga skogsbränslen. P6 ska eldas med HVO eller Eo1 och kunna producera ca 10 MW fjärrvärme.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09323000 Fjärrvärme, 44163120 Fjärrvärmeledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen