359868-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster 2022
Referensnummer: 1-974-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik AB ägs av Västra Götalandsregionen. Västtrafik ansvarar för kollektivtrafiken i
Västsverige – bussar, spårvagnar, båtar och tåg. Kollektivtrafiken ska skapa jämlika
förutsättningar för alla invånare att resa till jobb, skola och aktiviteter på ett hållbart sätt.
Västtrafik ska öka det hållbara resandet i stort, i uppdraget ingår därför att arbeta för fler
hållbara sätt att förflytta sig, till exempel med cykel och gång.
Uppdraget omfattar att vara Västtrafiks leverantör av reklambyråtjänster.
Uppdraget innebär att leverantören ska vara en strategisk partner och stödja Västtrafik i
utvecklingen av varumärket. Leverantören ska ta fram och genomföra större och mindre kommunikationsinsatser. Leverantören ska även bistå med andra tjänster kopplade till kompetenser inom ramen för det aktuella avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen