Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dataarbetsplats som tjänst
Referensnummer: UH-2021-78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar klienthårdvara inklusive finansiering för datorarbetsplats för administrativ personal och skola. Option för tillhandahålla produktnära tjänster som livscykelhanterign och applikationspaktering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 51611000 Installation av datorer, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72300000 Datatjänster, 72800000 Tjänster för datorloggning och -provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar en avtalslängd om 2 år med option om förlängd tid om 1+1 år. Avtalsvärde under 4 år är 260 miljonerkronor.