359968-2017 - ÄndringSverige-Helsingborg: Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Landborgskopplingen (omannonserad).
Referensnummer: 292/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad i samverkan. En säker, trygg och tillgänglig gång- och cykelkoppling som kommer att binda ihop centrum och delarna ovanför Landborgen ska anläggas. I Landborgskopplingen ingår även ett tryggt och modernt parkeringsgarage för ca 600 bilplatser och 600 cykelparkeringar. Projektet ska också att medföra en attraktivare Rosenträdgård med tydligare historisk koppling, en mer tillgänglig och attraktiv Billeplats med god framkomlighet för gående och cyklister samt en tryggare och trivsammare Himmelriksgränd.