Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Brandkonsulter för Region Kalmar län
Referensnummer: 2019-204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ramavtal för brandkonsulttjänster inom Region Kalmar läns samtliga verksamheter, klassade upp till Br0 och Vk5c.
Upphandlingen gäller hela länet omfattande tre geografiska områden. Volymen för tjänsterna är beroende av politiska beslut och kommer därför att kunna variera över tiden.
Ramavtalet gäller preliminärt från och med 2020-03-01 till 2024-02-29.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen