359984-2016 - ResultatSverige-Angered: Rörledningar för dricksvatten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pe-rör/slang.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg, Tackjärnsgatan 1 – Stenkolsgatan 2.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling av kretslopp och vatten och park och naturförvaltningen. Kretslopp och vatten administrerar upphandlingen, park och naturförvaltningen respektive kretslopp och vatten tecknar själva separata ramavtal. Förfrågan avser ramavtal gällande kretslopp och vattens och park och naturförvaltningen behov av Pe-rör/slang i dimension 25 – 630 mm för perioden 2015 -2017 med möjlighet till förlängning. Årsvolymen uppskattas till cirka 16,000 meter/år. Uppskattningen av volymen är ungefärlig och lämnas utan ansvarsförbindelse från köparen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44162500 Rörledningar för dricksvatten, 44161000 Ledningsrör, 44162100 Rörledningsmaterial, 44163100 Rörledningar, 44164300 Rörmaterial, 44165100 Slangar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.