359991-2017 - PlaneringSverige-Enköping: Trädgårdsväxter
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Träd, buskar och perenner.
Referensnummer: TF 2017/518
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121000 Trädgårdsväxter
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköping kallar sig stolt för parkernas stad. Staden och tätorterna har många vackra parker som du kan besöka. Parkerna är olika stora och har olika specialiteter. De ser olika ut beroende på vilken årstid det är. Enköping är mest känd för Drömparken, men också för exotiska träd, fickparker och vackra perennplanteringar. Fickparker är små parker, som krypin mitt inne i staden.
Enköpings kommun upphandlar nu leverans av träd, buskar och perenner. Vi avser att teckna ramavtal med en leverantör per avtalsområde (1 träd och buskar, 2 perenner). Ramavtalet gäller i 2 år med eventuell förlängning 1 + 1 år.
Enköping är en stad i tillväxt och behovet av träd och buskar ökar inom befintliga områden och kommande byggnationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121000 Trädgårdsväxter, 03451300 Buskar, 03452000 Träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen