See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av resebyråtjänster
Beskrivning: KTH har behov av resebyråtjänster för att kunna boka enskilda resor, gruppresor till medarbetare på KTH. I resebyråtjänster innefattar även tågresor.
Intern identifierare: V-2024-0050
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
Ytterligare klassificering (cpv): 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingens syfte är att tillgodose KTH's kontinuerliga behov av resebyråtjänster. Uppdraget omfattar fullservice för tjänsteresor för KTH:s enskilda resenärer och för grupper (gruppresa) i Sverige och utomlands inklusive bokning on-line via självbokningssystem. Uppdraget innefattar stöd i att boka resor med flyg, tåg, buss, hyrbil inrikes och utrikes, taxi, samt boende. Uppdraget omfattar även bokning av resor för icke anställda, t.ex. externa föreläsare, opponenter och sakkunniga. Upphandlingen ska leda till ett effektivt resande med för de anställda optimala lösningar, minskad miljöbelastning samt kostnadsbesparingar
Huvudklassificering (cpv): 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del - gäller båda områden.
Beskrivning: Upphandlingens syfte är att tillgodose KTH's kontinuerliga behov av resebyråtjänster. Uppdraget omfattar fullservice för tjänsteresor för KTH:s enskilda resenärer och för grupper (gruppresa) i Sverige och utomlands inklusive bokning on-line via självbokningssystem. Uppdraget innefattar stöd i att boka resor med flyg, tåg, buss, hyrbil inrikes och utrikes, taxi, samt boende.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 2: Tjänsteresor
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 1: Gruppresor