360033-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Tillgänglighet
Referensnummer: 080/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsterna består i att projektera tillgänglighetsanpassningar, granska och läsa ritningar, ta fram förslag på åtgärder och presentera tekniska ritningar. Med detta följer:
• Analys, utredning och inventering
• Förstudier
• Systemhandlingar
• Bygghandlingar
• Relationshandlingar
• Rådgivning, tex. om tex, material och färgsättning
• Arbeta med referensgrupper
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen