2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartneravtal Region Värmland 2024-2028
Beskrivning: Region Värmland (regionen) ska upphandla en Licenspartner för kommande ramavtalsperiod 2024-2028. Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym eller produkter. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet. Upphandlingen omfattar bland annat: Leverantören ska vara en strategisk samarbetspartner (licenspartner) för regionen inom avtalshantering och licensiering för strategiskt viktiga produkter.Leverantören ska arbeta gemensamt med regionen för att licensoptimera (minska kostnaden) för både teknisk infrastruktur, och licenser för olika applikationer/system och molntjänster.Leverantören ska ge förslag på hur man på olika sätt kan anpassa licenser mot hårdvara, användarmönster, nyttjandegrad mmLicenspartnern ska arbeta proaktivt med att bevaka förändringar i licensregler och förmedla och då så är tillämpligt rekommendera eventuella åtgärder för det som kan påverka regionens licensmodell.Licensförsörjning till regionen exempelvis följande områden: kontorsprogramvaror, server – och klientoperativ, databaser, identitets- och behörighets plattformar, e-postplattform, konferenslösningar, integrationsplattform, managementverktyg, MDM-verktyg, virtuella- och klustrade miljöer, säkerhetsprogramvara, logg- och analysverktyg, kataloglösning, ärendehanteringssystem, licenshanteringssystem, terminallösningar och liknande.Upphandlingen omfattar även tjänster som produktnära tjänst och molntjänster.Förnyelse av pågående licensavtal vid avtalsslut.En licenspartner för Microsoftavtal avseende exempelvis Enterprise Agreement Subscribtion (EAS), Select plus (SA), Microsoft (CSP/NCE), Microsoft (SCE) Microsoft (EDU)Microsoft Product and Service Agreement (MPSA).Regionen har ett befintligt avtal för Microsoft fram till och med 2026-05-31 avseende EAS (Microsoft 365).Regionen vill att leverantören ska tillhandahålla specialistkompetens inom licenshantering avseende rådgivning, avtalsvillkor, avtalsformer avtalsförhandling samt licensiering.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Licenspartneravtal Region Värmland
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92424:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48218000 Programvara för licenshantering, 48219000 Diverse programvara för nätverk, 48216000 Programvara för terminalemulering, 48211000 Programvara för plattformskompatibilitet, 48210000 Programvara för nätverk, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48700000 Verktygsprogram, 48800000 Informationssystem och servrar, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd