360138-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Diverse livsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: 100-12951-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen inbjuder till anbudslämning med syfte att teckna ramavtal gällande livsmedel med brett sortiment.
Upphandlingen är uppdelad dels i sex geografiska delar omfattande konsumentförpackningar, dels en del gällande livsmedel från leverantör som också kan leverera storköksförpackningar.
Ramavtalet gäller inköp som främst ska ske med digitala beställningar samt leverans av varorna till respektive angiven leveransadress.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 03221240 Tomater, 03221270 Gurka, 03222110 Tropisk frukt, 03222111 Bananer, 03222118 Kiwifrukt, 03222220 Apelsiner, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222334 Plommon, 15131130 Korv, 15131410 Skinka, 15131420 Köttbullar, 15332180 Meloner, 15500000 Mejeriprodukter, 15511000 Mjölk, 15540000 Ostprodukter, 15541000 Ost, 15555100 Glass, 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd, 15871230 Tomatketchup, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av livsmedel med brett sortiment.
Till de olika verksamhetsorterna köps det in frukt, bröd, grönsaker, godis, pålägg, mjölk med mera till cafeteria, fikabeställningar samt för egen tillagning och servering på residensen. Länsstyrelsen organiserar också ett antal externa och interna konferenser som kan inkludera exempelvis fika och frukt. Inköpen gäller framförallt livsmedel i form av konsumentförpackningar som återfinns i vanlig livsmedelsbutik. För framförallt egen tillagning och servering finns ett behov av att köpa livsmedel i storköksförpackningar.