360199-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkassosystem
Referensnummer: 17/279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende inkassosystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48445000 Programvara för kundhantering, 48600000 Programvara för databas och operativsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende inkassosystem.
Omfattning
Jönköpings kommun har en centraliserad inkassoverksamhet där kundfordringsenheten på Stadskontoret hanterar inkassoverksamheten för Jönköpings kommuns samtliga förvaltningar samt för vissa kommunala bolag, till exempel Jönköping Energi AB, Jönköping Energi Nät AB, Jönköping Energi Biogas AB och June Avfall och Miljö AB.
Kundfordringsenheten hanterar olika typer av inkassoärenden gällande fysiska och juridiska personer. Det omfattar bland annat inkassokrav, betalningsföreläggande/verkställighet till kronofogdemyndigheten, avhysning från bostad och lokal, avstängning av vatten, bredband, barnomsorg m.m. samt frånkoppling av el och fjärrvärme enligt ellagen/fjärrvärmelagen. Vidare hanteras långtidsbevakning av avskrivna fordringar, dödsbon, skuldsaneringar, konkurser, företagsrekonstruktioner samt amorteringsplaner.
Antalet inkassokrav per månad är ca 1 800 och det finns i dagsläget ca 9 000 aktiva ärenden. Vissa ärenden innehåller fler än en faktura. Inkassosystemet har daglig överföring av inbetalningar och ärenden till/från reskontrasystemen Visma, CAB och Future. Filöverföring görs även till/från kronofogdemyndigheten, bokföringssystem Visma samt utskriftsleverantör.
Jönköpings kommun tillhör en av Sveriges tio största kommuner. Jönköpings kommun avser att teckna avtal med en leverantör som kan erbjuda ett system som kommer att fortsätta utvecklas för att kunna passa en växande organisation. Jönköpings kommun söker ett nutida och väl utvecklat inkassosystem med kapacitet för kommunens omfång och med möjlighet att utöka och ta emot fler uppdrag. Systemet behöver vara utformat för att stödja en korrekt och effektiv kravhantering med möjlighet till anpassning efter kommunens önskemål.