3602-2022 - ResultatSverige-Umeå: Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdsinriktad skötsel - Västerbottens län
Referensnummer: 512-1991-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten upphandlar biologiska skötselåtgärder inom naturreservat och andra liknande områden i Västerbottens län. Syftet med denna upphandling är att tillgodose behovet av en rad olika typer av skötselåtgärder kopplade till restaurering och förvaltning av naturtyper inom skyddade områden under kommande treårsperiod.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 - Åsele, Lycksele, Malå, Sorsele, Storuman, Vilhelmina och Dorotea
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77200000 Skogstjänster, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vart och ett av de sex listade anbuds områdena nedan är att betrakta som ett eget anbudsområde. Varje anbudsområde är indelat i två (2) geografiska kommunområden. Anbudsgivaren kan lämna in anbud på ett eller flera anbudsområden eller ett eller flera geografiska områden.
Anbudsområden
Röjning och avverkningRöjning och avverkning med naturvårdsinriktningMaskinell slåtterManuell slåtterReparation och nedmontering av viltbeteshägnUppsättning av viltbeteshägnGeografiska kommunområden
Område 2 - Umeå, Skellefteå, Nordmaling, Bjurholm, Vännäs, Vindeln, Robertsfors och Norsjö
Länsstyrelsen avser att teckna ramavtal med fyra (4) anbudsgivare per geografiskt område och för de sex (6) olika anbudsområdena, under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav i upphandlingen.
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12