360253-2018 - ResultatSverige-Lerum: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, trafikutredningar
Referensnummer: KS18.254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågningsunderlaget avser konsulttjänster inom trafikutredning. Uppdragen kommer att variera avseende art och storlek. Uppdrag kommer att avropas enligt rangordning. Uppdrag kan komma att avropas inom flera områden, såsom åtgärdsvalsstudier, parkeringsutredningar, trafikutredningar, vägvisningsplaner, kapacitetsutredningar och genomförbarhetsutredningar med mera.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen