360340-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Parkskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel Gata / Park och VA Årsavtal
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift- och underhållsarbeten inom Gata/Park/VA.
Drift- och underhållsarbeten Gata omfattar maskinell och manuell renhållning såsom sandupptagning, underhållssopning, snöröjning och halkbekämpning både på väg, gc-väg och torg. Dessutom hyvlingsarbeten, dammbindningsarbeten, dikesklippning, dikningsarbeten, kantskärning, och siktröjningsarbeten med mera.
Drift- och underhållsarbeten Park omfattar gräsklippning för bruksgräsmatta, slaghack, slåtter med borttagning av klipp och dikesklippning, gräsröjningsarbeten, häckklippning, planteringar, ogräsresningar, mm.
Drift och underhållsarbeten VA omfattar att bistå med resurser (både maskinella och manuella) för att utföra driftrelaterade VA-arbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77313000 Parkskötsel, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen