2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI - Marknadsdialog gällande IDTS antenner för Stockholms tunnelbanetrafik
Beskrivning: IDTS, (Inductive Data Transmission System), är ett system för att överföra information mellan fordon på spåret och stationen. De antenner som kommunicerar med utrustningen i spåret har överstigit sin tekniska livslängd och är i behov av att bytas ut. TF:s syfte med denna RFI är att ge potentiella leverantörer chans att inkomma med förslag på antenner som kan ersätta befintliga antenner och lämna synpunkter på innehåll och tekniska krav i en eventuellt kommande upphandling.
Intern identifierare: 24/37
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning