360390-2022 - ResultatSverige-Kinna: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande fastighetsunderhåll - Bygg
Referensnummer: 21/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tjänster avseende löpande fastighetsunderhåll för Marks kommun och Marks kraftvärme AB avseende kommunens behov av arbeten i kommunala fastigheter och anläggningar, såsom skolor, förskolor, idrottshallar, vatten- och avloppsreningsverk, och dylikt.
•Upphandlingen avser ramavtal.
Följande fackområde ingår i upphandlingen:
•Bygg
Ramavtalet består av ett antal objekt (byggnader) där underhållsarbete och mindre nybyggnationer ska ske inom Marks kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen