360404-2017 - PlaneringSverige-Skellefteå: Fysisk planering
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Fysisk planering.
Referensnummer: UH-2017-250
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70332100 Fysisk planering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen kan gälla strategisk planering med fördjupningar av avgränsande orter eller kommundelar, tematiska tillägg för hela kommunen men med särskilt huvudtema, utredningar och analyser.
Konsult ska ha god vana att arbeta med Planprocessen, och ha god kännedom om Plan- och bygglagen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70332100 Fysisk planering, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen