Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Geo- och miljöteknik.
Referensnummer: UH-2017-253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen gäller att leda och handlägga geotekniska eller miljötekniska utredningar och projekterings uppdrag inom geologi, hydrologi, berg, miljö vid nyproduktion, sanering och ombyggnad av gator, markkonstruktioner, deponier och huskonstruktioner.
Uppdragen innefattar diverse inmätningar som projekteringsinmätningar och relationsinmätningar, utsättning inom bygg och anläggningsbranschen och volymberäkningar av t.ex. upplag i bergtäkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragen gäller att leda och handlägga geotekniska eller miljötekniska utredningar och projekterings uppdrag inom geologi, hydrologi, berg, miljö vid nyproduktion, sanering och ombyggnad av gator, markkonstruktioner, deponier, och huskonstruktioner.