36041-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Karlstadstråket Etapp 2:1:3
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKarlstadstråket Etapp 2:1:3
BeskrivningSnabbusslinjen Karlstadsstråket gör det enklare att resa kollektivt och hållbart i staden. Första delen av Karlstadsstråket, mellan centrum och Rud, stod klar i december 2018. 2022 förlängdes snabbusslinjen till Jakobsberg. I nästa etapp förlängs Karlstadsstråket från Rud till Välsvikens station.  Etapp 2:1:3 omfattar hållplatserna Kronoparkskyrkan, Universitetet och Klarinettgatan.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108687:Lot:1