2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetskläder Vård & Omsorg
Beskrivning: Säljaren ska utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalet, upphandlingsdokumenten, lämnat anbud och handlingar i övrigt. Köparen får inte nekas leverans av de produkter som omfattas av avtalet om inte särskilda skäl föreligger. Kommunens målsättning är att köpa in rätt produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt. Detta ramavtal ska tillgodose kommunens behov av löpande inköp och leverans av: · Arbetskläder och skor för personal inom Vård- och omsorg.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120108:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 2+1+1 år