360482-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundapp 2017 Steg 1.
Referensnummer: 17/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bl.a. de upphandlande enheternas behov av dels utveckling och leverans av App för kunder i kollektivtrafiken med bl.a. funktioner för:
— Biljettköp,
— Presentation av reseplanerare med trafikinformation,
— Kartinformation,
— Boka resor i anropsstyrd kollektivtrafik,
— Ansökan om förseningsersättning,
— Meddelandehantering till/från kund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen