360513-2018 - ResultatSverige-Huddinge: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riksfärdtjänst
Referensnummer: 2017-041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser att upphandla ramavtal för riksfärdtjänst.
Avgränsningar: färdtjänst, skolskjuts och sjukresor omfattas inte av denna upphandling.
Ramavtalet omfattar bokning av riksfärdtjänstresor mellan kommuner för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt Lag (1997:735) om riksfärdtjänst. Resan görs inom Sverige, från en kommun till en annan kommun. Riksfärdtjänst sker normalt med allmänna kommunikationer exempelvis flyg, tåg, buss eller taxi/specialfordon/liggande transport.
Leverantören ska tillämpa ”hela resan begreppet” vid bokning av varje enskild resa. Uppdraget omfattar dels utförandet av riksfärdtjänstresor avseende taxi- och specialfordon och liggande transporter, dels utfärdande av biljett handlingar för tåg, flyg, båt och/ eller buss samt administration såsom beställningsmottagning, lagring av tillstånd, distribution av färdhandlingar, fakturering av egenavgifter, statistik med mera.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60120000 Taxitjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen