360525-2018 - ResultatSverige-Visby: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidsinhyrning, av last- & kranbilar med förare
Referensnummer: TN2018/726
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser att upphandla ramavtal med flera anbudsgivare för att genom successiva avrop, kunna täcka sitt behov av att under kortare tidsperioder, inhyra tunga last- & kranbilar med förare, över 3,5 ton. Syftar till att utföra avgränsade uppdrag, vid mindre uppdrag i samband med entreprenadarbeten av gator- parker, lekparker, ledningar och andra mindre omfattande transport- eller köruppdrag.
Upphandlingen avslutas med att ramavtal tecknas med högst fem leverantörer per del av upphandlingen, 6 olika delar. Ramavtalen rangordnas separat i varje del.
Uppdrag avropas utifrån en rangordningsmodell och görs baserat på verksamhetens faktiska behov av tjänster, för viss lastbilstyp och släpkonfiguration med förare.
Ytterligare upplysning om fordonskrav framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen har delats upp i delar, baserat på fordonet.
Fordonskonfigurationer med förare som upphandlas, till att utföra tjänster är:
1. Lastbil 3-axlad entreprenadbil med tippflak såsom schakt- eller dumper- eller grusflak, med option på att kunna komplettera avrop med:
1. 4-axlat tippsläp för schaktmassor eller grus.
2. 3-axlat tippsläp för schaktmassor eller grus.
3. 2-axlat (boggi) tippsläp för schaktmassor eller grus.
2. Lastbil 3-axlad med lastväxlare, med option på att kunna komplettera avrop med:
1. 4-axlat lastväxlarsläp.
2. 3-axlat lastväxlarsläp, tridem.
3. Lastbil 4-axlad med lastväxlare, med option på att kunna komplettera avrop med:
2. 3-axlat lastväxlarsläp.
4. Kranbil, med fordonsmonterad kran, <9,9 tonmeter.
5. Kranbil, med fordonsmonterad kran, mellan 15-19,9 tonmeter.
6. Kranbil, med fordonsmonterad kran, mellan 50-80,0 tonmeter.