II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsultuppdragen innebär huvudsakligen uppdrag kopplade till annan ändring, (ombyggnation), av vårdlokaler. Även uppdrag för nybyggnation kan förekomma. Vårdlokaler är ”ändamålslokaler” där verksamheternas processer är viktigast och där lokalen är en av flera resurser för verksamheten. Lokalerna är oftast utrustade med komplicerad installationsteknik med mycket höga krav på funktion och tillgänglighet. Lokalerna ska utformas för att stödja olika sjukvårdsverksamheter i alla avseenden.