See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter projektering, trafikutredning
Beskrivning: Konsulttjänster projektering, trafikutredning. Exempelvis Trafiksimulering, avseende buller utföra mätning, beräkning, utredning, analys med åtgärdsförslag och rapportskrivning, avseende trafiksignaler utföra beräkning, utredning, analys med åtgärdsförslag och rapportskrivning. Utföra kapacitetsberäkningar och flödesanalyser i kommunens trafiksystem. Svara för rådgivning av tekniska frågor och regelverk inom trafikområdet. Avseende vägförening utföra utredning, analys med åtgärdsförslag och rapportskrivning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avesta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107929:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ludvika
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107929:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Falun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107929:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Borlänge
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107929:Lot:4