Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av serveringstjänster elevmåltider Östra regionen.
Referensnummer: 2 STO-2017/799
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55320000 Måltidsservering
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) har för avsikt att för nästkommande 4-årsperiod, där de sista 2 åren ska vara enskilda optionsår (2 + 1 + 1 år), upphandla servering av elevmåltider samt kringtjänster såsom hämtning och lämning av den tillagade maten, diskning, städning och sophantering för Manillaskolan och Hällsboskolan Stockholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55321000 Matberedning, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen