2. Förfarande
Förfarande
Titel: Samarbetspartner som erbjuder integrations- och API-plattform som tjänst
Beskrivning: Malmö stad söker en samarbetspartner för etablering och förvaltning av en strategisk tjänst för integration och API-hantering, baserad på modern iPaaS-teknologi. Uppdraget omfattar leverans av plattformen (iPaaS) som en paketerad tjänst – inklusive systemförvaltning, applikationsdrift och strategiskt stöd – samt medverkan i att etablera en långsiktig samverkansmodell för styrning, ansvarsfördelning och vidareutveckling. Tjänsten ska integreras med stadens befintliga IT-landskap och fungera som en central plattform för utveckling, exekvering och styrning av integrations- och API-flöden.
Intern identifierare: SN-2025-993
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Samarbetspartner som erbjuder integrations- och API-plattform som tjänst