360652-2023 - ResultatSverige-Sundsvall: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El- och styrarbeten 2023 (Totalentreprenad)
Referensnummer: MSVAB-2023-00004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser entreprenad tjänster inom områdena el-, styr-, larm- och kommunikation till Sundsvall Vatten, Timrå Vatten och Nordanstig Vatten.
1. Installation lågspänning, styr och kommunikation
2. Installation högspänning
3. Installation inbrottslarm, brandlarm, passage- och kamerasystem
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Installation lågspänning, styr och kommunikation Sundsvalls och Timrå kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.
Observera:
För att få ta del av MSVAs El- & Styrstandard så måste anbudsgivare komma in med en begäran. Ett säkerhetsavtal ska skrivas under innan handlingarna skickas ut.
Begäran sker via e-Avrop.
Installation lågspänning, styr och kommunikation Nordanstigs kommun
Del nr: 2
Installation högspänning Sundsvalls och Timrå kommun
Del nr: 3
Installation inbrottslarm, brandlarm, passage- och kamerasystem inom Sundsvall och Timrå kommun
Del nr: 4
Installation inbrottslarm, brandlarm, passage- och kamerasystem inom Nordanstig kommun
Del nr: 5