360702-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation/Telefoni som tjänst.
Referensnummer: UE/170096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget ämnar att upphandla Kommunikation/Telefoni som tjänst.
Upphandlingen omfattar ”Kommunikation/Telefoni som tjänst” innehållande bland annat:
— Fasta och mobila operatörstjänster.
— Fasta och mobila anknytningstjänster.
— Integrationer inom röst och data.
— Mobila datatjänster.
— Service- och supporttjänster.
— Mobila företagsnät (MFN).
— Patientingång (Contactcenter/Callback).
Det totala värdet för ingående tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod beräknas uppgå till ca 85 MSEK.
Landstinget i Värmland och Region Värmland kommer under avtalstiden inte kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Denna upphandling sker i samarbete med Region Värmland. Samtliga delar i antaget anbud ska vara tillgängliga för Region Värmland.
Beräknad avtalslängd är 4 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandla Kommunikation/Telefoni som tjänst för landstinget och Region Värmland.