Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsservice.
Referensnummer: ÅM2017-987
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79500000 Kontorshjälp
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvudkontoret på Åklagarmyndigheten bedriver idag en egen intern kontorsservice med 2 heltidsanställda, och vi behöver löpande avlastning med kontorsservice/vaktmästeritjänst ca 2 dagar i veckan, under sommarsemesterveckor samt vid sjukdomsfall och arbetstoppar. Den leverantör som tilldelas kontraktet ska även tillhandahålla veckovisa leveranser av fruktkorgar och mjölk, samt tillhandahålla service av växter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79990000 Diverse företagstjänster, 79992000 Receptionstjänster, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen