360767-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk lokalförsörjning.
Referensnummer: EUI 17 037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan:
Göteborgs universitet inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för strategisk lokalförsörjning. Universitetet efterfrågar en leverantör som kan erbjuda ett professionellt stöd för projektledning av komplexa projekt med många aktörer både inom och utom universitetet. Avsikten är att teckna ramavtal med en leverantör. Ramavtalet kommer gälla för en period av två (2) år, med möjlighet till förlängning ett (1) + ett (1) år. Maximal avtalsperiod är fyra (4) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71410000 Stadsplanering, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Universitetet står inför en stor omstrukturering av sina lokaler. Både ombyggnationer och nybyggnationer som är drivet av en verksamhetsutveckling. Som komplettering till universitetets egna resurser eftersöker universitetet en leverantör som kan erbjuda en ansvarig projektledare med kunskap om högre utbildning och forskningsmiljöer, kunskap om stadsplanering och universitets roll i staden, stor kunskap om universitet- och högskolesektorn, dess ledning och organisation. Förutom en ansvarig projektledare ska anbudsgivaren också erbjuda biträdande projektledare och övrig nödvändig resurs för genomförande av uppdragen.
Omfattningen hur mycket tjänsten kommer att avropas uppskattas till mellan 1,5–3 MNSEK/årligen. Avrop och den löpande kontakten med leverantören kommer ske genom universitetets funktion för strategisk fastighetsutveckling.