2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sahlgrenska Huset, utveckling av fastigheten
Beskrivning: Objektet avser en ombyggnad av Sahlgrenska Huset, som är en köpmannabostad från 1700-talet och är en av få bevarade byggnader från denna tid. Byggnaden är uppförd i tre plan med källarvåning och inredd vind. Efter uppförande har huset förändrats vid de om – och tillbyggnaderna som skett. Sedan 1968 är huset ett byggnadsminne och har höga bevarandekrav med ett stort kulturhistoriskt värde.
Intern identifierare: 0323/20
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000