360791-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Malung: Väghyvlar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väghyvel
Referensnummer: 22/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43221000 Väghyvlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Väghyvel till gata- parkavdelningen
Omfattning
Gata- /parkavdelningen inom service- och teknikförvaltningen i Malung-Sälens kommun, upphandlar köp av en fabriksny väghyvel (årsmodell 2022) enligt förutsättningarna i upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144400 Fordon för väghållning, 34921000 Utrustning för väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sista dag för inlämnande av anbud
Anbudet ska ha inkommit till Malung-Sälens kommuns Upphandlingsenhet senast 2022-08-15 23:59 via länken www.tendsign.com.
Uteslutningsgrunder och egenförsäkran
Anbudsgivare ska uteslutas från deltagande i upphandling om någon av de situationer som anges i 13 kap 1-2 § i LOU föreligger angående brottslig aktivitet samt obetalda skatter och socialförsäkringsavgifter.
Anbudsgivare får uteslutas från att delta i en upphandling om någon av de situationer som anges i 13 kap 3 § i LOU föreligger angående missförhållanden i övrigt i fråga om verksamheten.
Beträffande LOU kap 13, § 1 - 2, samt kap. 15 § 6 räcker det att på heder och samvete intyga att uteslutningsgrunderna enligt 13 kapitlet LOU inte föreligger.
Anbudsgivaren ansvarar även för att hans eventuella underleverantörer fullgör sina skyldigheter i ovan nämnda avseenden. Om Anbudsgivaren eller underleverantören brister i fullgörandet av denna punkt har upphandlande myndighet rätt att förkasta anbudet eller häva avtalet.
Anbudsgivaren samt eventuella underleverantörer ska vara fri från skuld för skatter och sociala avgifter både hos skattemyndigheten och hos kronofogdemyndigheten.
Anbudsgivaren ska vara registrerad för F-skatt.
Upphandlande myndighet kommer, i samarbete med Skatteverket, i samband med kvalificeringen kontrollera att Anbudsgivaren fullgör sina plikter enligt ovan.
Då begäran om ovanstående uppgifter endast är tillämpbara i Sverige ska utländsk Anbudsgivare uppfylla motsvarande krav i registreringslandet. Bevis från utländsk Anbudsgivare ska inlämnas på begäran inom 5 arbetsdagar.
Om Anbudsgivare inte uppfyller detta och inte kan lämna godtagbar förklaring kommer anbudet inte att gå vidare till fortsatt utvärdering.
Gata- /parkavdelningen inom service- och teknikförvaltningen i Malung-Sälens kommun upphandlar en fabriksny väghyvel årsmodell 2022 enligt förutsättningarna i upphandlingsdokumentet samt lämnat anbud.